Oylar HDP’ye ve Demirtaş’a

Haydi 24 Haziranda sandık başına!

AKP’yi mecliste azınlığa düşürmek, Erdoğan’ı başkan seçtirtmemek için

Oylar HDP’ye ve Demirtaş’a!

 

24 Haziran 2018’de yapılacak meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ülke için bir “kader” niteliğindedir. Erdoğan’ı iktidardan düşürmek, milletin ona “tamam” demesini sağlamak mümkündür. Bunun için gerekli olan Erdoğan’ın tek adam rejimine karşı gelen tüm güçlerin bir cephede birleşmesi idi.  Ama olmadı. Türk tarafının HDP ve Kürt karşıtlığı böyle geniş bir cephenin oluşmasını engelledi. Oysa Erdoğan’ın kaderini belirleyecek olan özellikle Kürt seçmeninin oyları, HDP’nin barajı aşmasıdır. Şimdi görev HDP’nin barajı aşmasını sağlamaktır.  Bunun için her oy önemlidir.

 

Bu koşullarda seçimlere partiler üç blok halinde giriyorlar. Bunlardan biri “cumhur” ittifakı. Bu ittifak AKP, MHP, BBP gibi en gerici, en şovenist, en milliyetci, en köktendinci kesimlerden oluşmaktadır. Bunların hedefi Erdoğan yönetiminde Türkiye’de tek adam iktidarını, faşizan bir rejimi kurmaktır. OHAL’lerle, KHK’larla, antidemokratik yöntemlerle, savaşlarla Türkiye’yi yönetmek, ekonomik krizin yükünü halkın sırtına bindirmek, tekellere büyük bir yağma ve talan olanağı sağlamaktır. Kürtlere karşı içte ve dışta savaşı sürdürmektir. “Cumhur” ittifakının iktidarını ve Erdoğan’ın başkanlığını önlemek önde duran en önemli görevdir. Bu mümkündür.

 

Seçime giren ikinci blok “millet” ittifakıdır. CHP’den İYİ Parti’ye, Saadet Partisi’ne kadar farklı bazı liberallerden, burjuva demokratlarından, kemalist, milliyetci, gerici, islamist akımlardan oluşan bu ittifakın Türkiye’nin temel sorunlarında: Kürt sorununda, demokrasi ve özgürlükler sorununda, ekonomik kalkınma konusunda projeleri yoktur. Ama bunlar Erdoğan’a ve onun antidemokratik, baskıcı keyfi uygulamalarına karşı gelmekte, Erdoğan’ı iktidardan düşürmek için ortak hareket etmektedirler. Ne var ki güçleri tek başına Erdoğan’ı devirmeye yetmiyor. Bunun için HDP’nin, Kürtlerin desteğine ihtiyaçları var. Bunlar milliyetciliklerinden, Kürt karşıtlıklarından HDP’yi dışladılar. Böylece kendine “millet” ittifakı diyen bu ittifat Erdoğan’ı düşürme fırsatını elinden kaçırmıştır. Ama yine de bir olanak vardır. Bu da oylarımızı bu ittifaklara değil, HDP’ye vermektir. Kendine sözde sol, demokrat, devrimci, komünist diyen  bazı grupların HDP’ye oy vermemek için geçersiz oy çağrılarına itibar edilmemelidir. Bu Erdoğan’a açık bir destektir, demokrasiye ihanettir.

 

Seçime giren üçüncü blok HDP ve onu destekliyeceğini açıklayan Kürt ve Türk partileridir. Seçimlerde gerçek muhalefet HDP’dir, bu bloktur. HDP, Türkiye’nin tüm sorunları: Kürt sorunu, demokrasi ve özgürlükler sorunu, barış ve savaş sorunu, ekonomik kalkınma sorunu hakkında projeleri olan bir partidir. 7 Haziran’da olduğu gibi bu seçimde de AKP’yi mecliste iktidardan düşürecek ve Erdoğan’ı başkan yaptırmayacak tek güç yine HDP ve Demirtaş’tır. İrili-ufaklı burjuva partileri çatıştırdıkları ittifaklarla % 10 barajından kurtulurken, HDP’nin hala bu barajı tek başına aşması gerekmektedir. HDP % 10 barajını aşıp meclise girdiği anda ise, AKP mecliste mutlak çoğunluğunu, “iktidarını” kaybetmektedir. Bu AKP ve MHP’nin kurmaya çalıştığı faşizan reim için büyük bir darbe olacaktır. Erdoğan başkan seçilse bile, bu mecliste istediği gibi “at oynatamayacaktır.” Bunun için oylar HDP’ye! Hedef % 10 barajını fersah fersah aşmak, ilk turda ikinci parti, ikinci aday olmaktır.

 

Bu seçimde cumhurbaşkanlığı seçimi meclis seçimi kadar önemlidir. Burda da 6 aday arasında gerçek karşıt iki aday vardır: Demirtaş ve Erdoğan. Bunlardan ülkeyi huzura, barışa, demokrasiye, refaha kavuşturacak, işçi, köylü ve emekçilerin çıkarlarını koruyacak olan tek aday Demirtaş’tır. Bu nedenle Erdoğan, tüm yasalara aykırı olarak Edirne cezaevinde Demirtaş’ı rehin tutmakta, böylece seçimleri kazanmayı hedeflemektedir. Ama bunu başaramayacak, antidemokratik, otoriter, faşizan rejimini kuramayacak. Demirtaş’ın seçim kampanyasını halk yapmaktadır. Zira halk biliyor ki OHAL’siz, KHK’sız, savaşsız, demokratik bir Türkiye için Demirtaş’ın cumhurbaşkanı olması gerekmektedir. Oyları diğer adaylar arasında bölmeyelim, Demirtaş’a verelim! Erdoğan yönetimini sonlandıralım!

 

Haydi sandık başına, oylar HDP’ye ve Demirtaş’a!

 

01.06.2018      TKP 1920                  www.tkp-online.com