TKP – 1920 Seçim Bildirisi

Ç a ğ r ı:

Erdoğan’ı devirmek, AKP iktidarına son vermek için haydi seçim kampanyasına!

Türkiye halkları, işçi ve emekçiler, köylü, esnaf ve zanaatkârlar, gençler, kadınlar, sanatçı ve aydınlar!

14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimi için sandık başına gidiyoruz. Bu, sıradan bir seçim değildir. Oylarımızla ülkemizin kaderini belirleyeceğiz. Derinleşen krizlerin enkazı altında kalmamak için Erdoğan’ın 21 yıllık tek adam rejimine son verilmelidir! Yeter artık halk düşmanı bu diktatörlük!

 11 ili vuran depremlerin yol açtığı facia Erdoğan rejiminin karakterini bir anda gözler önüne serdi. Can alıcı ilk günlerde el uzatmak şöyle dursun, devlet kurumları yardıma koşan gönüllüleri engelledi. 50 bin insanımızın hayatını kaybettiği açıklandı, bir o kadarı daha tahminen enkaz altında yatıyor. Depremler doğal afettir, ama yol açtıkları facianın sorumlusu, halkı depremin sonuçlarına karşı korumak için önlem almayan, imar aflarıyla çürük bina yapımına destek olan diktatör Erdoğan’dır.

Erdoğan’ın tek adam rejiminde kaynakların tek yönlü inşaat sektörüne, yandaş tekellere, mafya çetelerine aktarılması, saray çevresinin lüks harcamaları ve Kürtlere karşı yürütülen savaşın astronomik giderleri ekonomik krizi alabildiğine derinleştirdi. İşsizlik, özellikle gençlik arasında hızla arttı. Paranın değeri dibe vurdu. Düşük ücret ve maaşlar, yüksek enflasyon çalışanların belini büktü.

Erdoğan’ın faşizan diktatörlüğü altında demokratik hak ve özgürlükler büyük ölçüde yok edildi. Tek adam rejimi Türkiye’yi Kürtler, gazeteciler, akademisyenler için büyük bir zindana çevirdi. Kendileri için bir gelecek göremeyen gençler, aydınlar ülkeyi terk ettiler. Doğa tahribatı, kadın cinayetleri arttı.

Erdoğan’ın ülkede ve bölgede Kürtlerle savaş ve komşulara karşı işgal, ilhak, tehdit ve gerginlik politikası Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye attı. Uluslararası alanda ülkenin itibarı düştü.                       

Önümüzdeki seçim bu gidişe son vermelidir!

Halklarımıza sesleniyoruz:

Enflasyona, hayat pahalılığına, işsizliğe, yoksulluğa, Saray’ın israfına karşı halkın hayat seviyesinin yükselmesini, ülkenin kalkınmasını sağlamak için,

Faşizan rejime, zulüm, işkence ve baskılara son verip hukuk devletini, adalet ve demokrasiyi yerleştirmek, Kavala, Demirtaş, Öcalan ve tüm politik tutukluların özgürlüğe kavuşmasını sağlamak, İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe sokmak, doğal çevrenin tahribatını önlemek için,

Kürdistan’da askeri operasyonlara ve savaşa, komşu ülkelere saldırılara karşı, bütün komşularımızla barış ve dostluk içinde yaşamak, tarihimizdeki soykırımlarla yüzleşmek için

Oylarımızı 14 Mayıs’ta muhalefetin ortak başkanlık adayı Kılıçdaroğlu’na ve milletvekili seçiminde de Yeşil Sol Parti’ye, Emek ve Özgürlük İttifakı’na verelim!

Devrimci, ilerici, barışsever ve demokratik güçler, çevre ve iklim aktivistleri,sosyalist ve komünistler,

Bu seçim kampanyasında Emek ve Özgürlük İttifakı’nı daha da pekiştirelim, işçi ve emekçi yığınları örgütleyelim, onların meydanları doldurması, güçlü bir demokrasi hareketinin oluşması için çalışalım.

Seçim öncesinde ve seçim sırasında faşizan rejimin her türlü baskı, hile ve oyunlarını boşa çıkarmak ve sandık güvenliğini sağlamak için güçbirliği ile mücadele edelim.

Erdoğan’ı devirdikten sonra da demokrasinin derinleşmesi, en geniş özgürlüklerin hayata geçmesi, barışın sağlanması, halkın yokluktan kurtulması, refahın yükselmesi için mücadele devam edecektir.

TKP – 1920                   14.04.2023

www.tkp-online.com